نگاهی به تاریخچه شهمیرزاد

Home » نگاهی به تاریخچه شهمیرزاد

تاریخچه شهمیرزاد

شهمیرزاد به روایتی  “بهشت کویر” به عنوان منطقه گردشگری وتوریستی در استان سمنان شناخته شده است.این سرزمین به تربیت انسان هایی   بزرگ و پرافتخار چون پدر تاریخ ادبیات ایران “استاد دکتر ذبیح الله صفا ” و همچنین بیش از هزاران هزار پزشک ٬عالم و محقق ودانشمند به خود می بالد. شهمیرزاد که از دوره قاجار به این نام موسوم گردید در گذشته جزء حکومت طبرستان بود که از اواخر عهد هخامنشی در منطقه آمل تا شمال  سمنان حکومت می کردند.بنا به روایت تاریخ طبرستان ابن اسفندیار و   تاریخ قومس عبدالرفیع حقیقت و سایر مدارک تاریخی نام قدیم شهمیرزاد شهمار٬ سهار٬ شهار و شامار ذکر گردیده است.برخی به استناد به سفرنامه ابن  بطوطه گفته اند که   شهمیرزاد “چهار کوه” نامیده می شد و برخی نیز از قول دکتر صفا نقل کرده اند که شهمیرزاد در گذشته “کهر” نام داشته است. در لغت نامه دهخدا، شهمیرزاد برگرفته از “شمرزاد”به معنی سرزمین دارای حوضچه و آبگیر فراوان ذکر شده و نیز برخی آن را متناسب با شمیران یعنی منطقه سردسیر می دانند.   بنابراین روایات چنین استنباط می شود  که شهمیرزاد دارای قدمت سه هزار ساله است که حتی قبل از مهاجرت آریایی ها به ایران منطقه ای آباد بوده و وجود جشمه سارهایی به نام ارشک و اشکش که از نام های دوران اشکانی است، قدمت شهمیرزاد و آبادی آن از دوران اشکانیان و حتی قبل از آن را تایید می کند.

این شهر در منطقه ای کوهستانی در ۲۵ کیلومتری شمال سمنان و در دامنه کوه های البرز شمالی واقع شده است و دارای طول و عرض جغرافیایی ۵۲ درجه و ۲۱ دقیقه شرقی و۳۵ درجه و۴۶ دقیقه شمالی است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۰۵۰ متر می باشد . بلندترین قله شهمیرزاد با ارتفاع ۳۹۶۵ مترنیزوا نام دارد  که در  منطقه دهستان  چاشم   قرار گرفته است..شهمیرزاد در مجموع بهار و تابستانی معتدل دارد و سرمای آن از اواخر آبان آغاز و تا پایان فروردین ادامه دارد.در توصیف ویژگی های آب و هوایی شهمیرزاد باید گفت اختلاف ارتفاع سمنان و شهمیرزاد از سطح دریا حدود هزار متر است که این امر از عجایب طبیعت استان سمنان است که در فاصله ۲۵ کیلومتری تا این اندازه اختلاف دما وجود دارد.لذا بی جهت نیست که شهمیرزاد را “بهشت کویر” نامیده اند. از نظر زمین شناسی، منطقه شهمیرزاد مربوط به دوران سوم و دارای سنگ های رسوبی و آهکی است و معادن کلسیت، گالن (سولفور سرب)، سولفات باریت، کمی کربنات سرب، دولومیت و کوارتزیت، سنگ گرانیت و سیلیس (شیشه) در آن یافت می شود.

شهمیرزاد دارای چندین قلعه و تپه است که معروفترین آنها شیر قلعه ٬قلعه شیخی ودژ وهل می باشد. محصولات زراعی آن شامل گندم٬ جو٬ یونجه ٬شبدر٬ سیب زمینی ٬چغندر٬ حبوبات ٬سبزیجات و صیفی است.اما محصولات باغی و سردرختی آن از اهمیت و اعتبار بیشتری برخوردار است. مهمترین محصولات باغی و سردرختی شهمیرزاد  گردو و آلو است.ضمن اینکه سیب ٬گلابی ٬آلبالو٬ به ٬بادام ٬آلوچه ٬گوجه سبز٬ قطره طلا و برغانی ٬غوره   انگور سنجد٬ زردآلو٬ بیدمشک نیز از محصولات دیگر این سرزمین است.

گردومهمترین محصول منحصر بفردی است که جنبه صادراتی دارد و مهمترین منبع درآمد شهمیرزاد به شمار می رود.درختان گردو در این شهر که در گذشته به میخ طلا شهرت داشتند دارای شناسنامه   و سند مالکیت جداگانه ای هستند. راه های ارتباطی شهر عبارتند از راه ۲۵ کیلومتری شهمیرزاد به سمنان (مرکز استان) راه ۱۷۰ کیلومتری به ساری و ۵۵کیلومتری   به  دوآب در استان   مازندران که  نزدیکترین راه  شهمیرزاد  به استان مازندران به شمار می رود.     یکی از شاخصه های شهمیرزاد کشت و صنعت این شهر و بزرگترین باغ گردوی جهان است. شرکت کشت و صنعت شهمیرزاد در سال ۱۳۶۷ به همت جمعی از اهالی شهروافراد دلسوز و علاقمند به حفظ آب و محیط زیست تاسیس شد و به عنوان شرکت سهامی خاص به ثبت رسید.

برگرفته از منابع :

کتاب ( شهمیرزاد بهشت کویر ) محمد اسماعیل لاری

کتاب ( شهمیرزاد شناسی ) عبداله قاسمی شهمیرزادی